Tamturbo Oyj
Interested?
Leave your contact details and we will be in touch!
Questions & Answers
Here you can find questions from other investors and related answers from the related company.
The Q&A-section is meant for questions that are not covered in the investment material provided on the platform. Please go through the material before submitting your question.
Please note that only questions related to the company are answered on this forum. In case you have questions not related to the current investment round, please send them directly to info@springvest.fi.
Mikä oli tamturbon merkintähinta viime kierroksella?
What insurance has the company taken to cover the liabilities linked to a break down of the compressor service after the installation?
How has the company addressed the following issues?
• Yhtiö ei välttämättä pysty suojaamaan immateriaalioikeuksiaan riittävästi
• Yhtiö voi rikkoa kolmansien osapuolten immateriaalioikeuksia tai Yhtiötä vastaan voidaan nostaa kanne immateriaalioikeuksien
loukkauksista
Onko yhtiöllä patentteja?
Johtuuko hyvä tilauskertymä toimitusvaikeuksista? Onko komponenttipula viivästyttänyt toimituksia?
Mikä on peruste Sami Someron optio-ohjelmalle?
Onko Sulzerilla jokin optio-ohjelma / diluutiosuoja, tai muita etuoikeuksia muihin sijoittajiin nähden?
Ketä sijoitusmuistiossa luetellut optio-ohjelmat koskevat?
Millä liikevaihtotasolla Tamturbon uskotaan pääsevän positiiviselle tulokselle? Mikä on break even?
Mihin perustuu laskelma, että Tamturbon elinkaarikustannukset ovat keskimäärin 600-800k halvemmat kuin kilpailijalla? Minkä kokoisissa koneissa tämä vertailu on tehty? Onko kyseessä esim. Atlas Copcon "öljytön" vai "öljyvoideltu" kompressori?
Atlas Copcon liikevaihto on 9mrd euroa. Onko tietoa, miten heidän liiketoiminta jakaantuu; paljonko tästä on ruuvikompressoreita, eli tulevaa Tamturbon kakkua?
Miten nykyinen geopoliittinen tilanne vaikuttaa Tamturbon liiketoimintaan ja näkymiin?
Mikä on Tamturbon kompressorin takaisinmaksuaika?
Mitkä ovat Tamturbon Venäjä-kytkökset yleisesti sekä omistusosuuksien ja avainhenkilöiden omistusten ja vastuuhenkilöiden muiden yritysyhteyksien osalta?
The round has ended - The question form has closed