The website might not work correctly on Internet Explorer! We recommend using Google Chrome, Firefox, Safari or Microsoft Edge for optimal performance.

 
Toimialan trendit
 
Maailmanlaajuisilla moottoripyörämarkkinoilla on tapahtumassa sukupolvenvaihdos kohti sähkökäyttöisyyttä, samaan tapaan kuin autoteollisuudessa. Tutkimusten mukaan puolet moottoripyöräilijöistä on jo kiinnostuneita vaihtamaan sähkökäyttöiseen pyörään. 
 
Liikenteen nopea sähköistyminen tarjoaa merkittävän mahdollisuuden alan teknologian eturintamassa olevalle Vergelle. Sähköisten moottoripyörien markkinoiden kasvua kiihdyttävät myös kansainväliset päästötavoitteet ja akkuteknologian nopea kehittyminen.
 
Yhtiön uniikki ratkaisu
 
Verge Motorcycles suunnittelee, kehittää, rakentaa ja myy innovatiivisia sähköisiä moottoripyöriä, jotka ovat suorituskyvyltään omaa luokkaansa. Vergen kehittämä sähköinen ns. “superbike”-moottoripyörä rakentuu mullistavan ja patentoidun vannemoottorin ympärille. 
 
Verrattuna perinteiseen sähkömoottoripyörään Verge pystyy vapauttamaan pyörän rungosta merkittävästi enemmän tilaa akustolle, koska moottori on sijoitettu takarenkaaseen rungon sijaan, eikä vaihdelaatikolle tai ketjukäyttöiselle voimansiirrolle ole tarvetta. Uusi sähköajoneuvoarkkitehtuuri tarjoaa luokkansa parhaan suorituskyvyn lisäksi pitkän toimintasäteen. Lisäksi kaikissa Vergen moottoripyörissä on poikkeuksellisen matala painopiste, mikä tekee pyörästä helposti hallittavan, helppokäyttöisen ja erittäin vakaan. 
 
Yhtiö on kehittänyt itse moottoripyörän avainteknologiat, minkä ansiosta Verge on voinut varmistaa, että komponentit ovat suorituskyvyssä ylivertaisia, kestäviä ja tarkoitukseensa sopivia.
 
Tiimin vahvuudet
 
Vergen johtoryhmä on alalla ainutlaatuinen, sillä se koostuu visionäärisistä suomalaisista perustajaosakkaista sekä kansainvälisesti kokeneista autoteollisuuden johtajista. Yhtiö on hankkinut merkittävää asiantuntemusta sen varmistamiseksi, että teollistaminen ja liiketoiminnan skaalaaminen voidaan toteuttaa ilman uusien taitojen opettelua.
 
Vergen visionäärisillä perustajaosakkailla on osaamista liiketoiminnan kasvattamisesta, sekä kokemusta menestyksekkäistä exiteistä. Yhtiön talousjohtaja Mark Wilson työskenteli aiemmin Aston Martin Lagonda PLC:n sekä McLaren Automotiven talousjohtajana. Operatiivinen johtaja Alan Foster työskenteli aiemmin tuotantojohtajana McLaren Automotivella sekä eri johtotehtävissä General Motorsilla ja Toyotalla yli 20 vuotta. Hankintajohtaja Haydn Baker työskenteli aiemmin Rivianin kehittyneiden hankkeiden -yksikön varatoimitusjohtajana ja ajoneuvolinjan johtajana McLaren Automotivella. Tulosjohtaja George Blakenship työskenteli aiemmin Applen kiinteistöyksikön varatoimitusjohtajana, jossa hän vastasi lähes 200 Apple Store -myymälän käyttöönotosta maailmanlaajuisesti. Myöhemmin hänestä tuli Teslan maailmanlaajuisen vähittäismyyntiyksikön varatoimitusjohtaja.
 
Liiketoiminta ja tavoitteet
 
Vuonna 2027 Yhtiön tavoitteena on toimittaa 20 000 moottoripyörää, mikä tarkoittaisi yli 600 miljoonan euron liikevaihtoa. Yhtiö odottaa saavuttavansa kannattavuuspisteen vuonna 2026 ja vuoteen 2027 mennessä yhtiö odottaa kykenevänsä toimimaan kassavirtarahoitteisesti ja tuottavansa positiivista kassavirtaa. Todennäköisin exit-skenaario tämän aikavälin sisällä on listautuminen pörssiin, vaikkakin tämä skenaario on riippuvainen markkinoista, taloudellisista olosuhteista ja liiketoimintasuunnitelman toteutumisesta suunnitelmien mukaisesti.

Lue artikkeli: "Verge Motorcycles kiihdyttää moottoripyöräliikenteen sähköistymistä autoteollisuuden konkareiden voimin"

Lue artikkeli: "Verge julkisti moottoripyöräilyn mullistavan Starmatter-alustan"

Leave your contact details and we will be in touch!

Questions & Answers

Here you can find questions from other investors and related answers from the related company.
The Q&A-section is meant for questions that are not covered in the investment material provided on the platform. Please go through the material before submitting your question.
Please note that only questions related to the company are answered on this forum. In case you have questions not related to the current investment round, please send them directly to info@springvest.fi.
The round has ended - The question form has closed
×